Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/rzksofi/public_html/forum/common.php on line 106
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
forum.rzk-sofia.com • Виж темата - Майсторско свидетелство

Майсторско свидетелство

Пишете за каквото си искате, но не забравяйте добрият тон!

Re: Майсторско свидетелство

Мнениеот Таня на 10 Фев 2009, 21:38

Ако си текстилен инжинер и имаш шивашко ателие нужно ли ти е това прословуто майсторско свидетелство?
Таня

Мнениеот gguenkov на 11 Фев 2009, 22:48

Ателието малко ли е или си е шивашко производство? Все пак Закона регламентира и кое е занаятчийска дейност...Нали не говорим за индустриално производство, а за малко или средно предприятие - по смисъла на дефиницията на ЕС това са предприятия до 250 души зает персонал...
Така че си е необходим майстор. А и не съм сигурен за това "текстилен инженер" като какво чудо ще е ... :D
Защо не се обадите или дойдете до камарата и да говорим!?
Всеки е жертва първо на себе си, а след това и на другите...
Аватар
gguenkov

Мнениеот Таня на 12 Фев 2009, 21:14

Ама не знаете какво чудо е текстилен инжинер????!!!!!Е,ще Ви обясна - след средно образование кандидатсваш в Технически университет или колеж,приемат те в специалност"Текстилна техника и тахнология"или"Техника и технология на облеклото",завършваш и излизаш дипломиран инжинер в областта на облеклото и тем подобни.Те такова чудо е текстилния инжинер. :lol:
Таня

Мнениеот grety_nik на 13 Фев 2009, 20:45

...............................................................................................................................................
Последна промяна grety_nik на 20 Фев 2011, 21:46, променена общо 1 път
grety_nik

Мнениеот Таня на 13 Фев 2009, 21:38

Та към МАЙСТОР Маргарита - по-добре щеше да е ако беше продължила да си мълчиш!ИЗВИНЕНИЯ на всички други,които без никаква зла умисъл съм засегнала!ИЗВИНЯВАЙТЕ!!!!
Таня

Мнениеот gguenkov на 14 Фев 2009, 10:36

Таня, като попитахза чудото текстилен инженер, имах предвид дали е специалист по текстилните машини или все пак разбира и от конструиране и шиене на дрехи... :D :D :D Имам приятелка, също текстилен инженер, даже беше шеф на филиала на Политехническия музей в Сливен - Музеят на текстилната индустрия... Та тя,независимо от текстилно-инженернотото си образование, признаваше че не е най-умелата шивачка... ;) А пък ние си говорим за шеф и кройка все пак... Та затова и попитах.... И благодаря за обяснението - беше важно за мен!
Но на въпроса - понеже в България, както доста неща, и занаятчийството е доста сбъркано за последните 60 години.... Традициите са били ясни - чиракуваш, калфуваш и някой ден гилдията те признава за майстор... Майстор, който умее всичко в занаята си и не го посрамва! Всъщност, така си е било и си е в останалата част на Европата... Но ние градихме индустриално общество, което май не беше най-доброто, но ... е факт и трябва да си го признаем. Обикновенните неща като кроене, моделиране и изработване на дадена дреха, поне за мен не искат висше инженерно образование, а сръчност, познания, компетенции и най-вече - опит!!! Въпросът е точно в уменията... или ги имаш, или ги нямаш! Думата майстор не е обидна или поне не е обидна за десетките хиляди майстори и калфи по света, но у нас нещата са други! Уви! И все ми се струва, че нещо е сбъркано точно в нашата система, макар да твърдим че не е така. Но навсякъде другаде човек избира много рано професионалното си развитие и се насочва към усвояването на даден занаят доста от рано, а не да завърши "някакво си" висше, с което после определено няма да си изкарва хляба! Дори и аз самият съм пример втова отношение с моето висше филологическо и журналистическо образование, което от години не практикувам, но пък съм горд с майсторската си квалификация в сладкарството...
Глупаво е да учиш нещо с години, а след това да се окаже, че това не е точно твоят път и да намериш истинското си призвание някъде другаде, често пъти в твърде противоположна посока...
Е, все пак това са просто мисли по темата... ;) Текстилен инженер или не, важното е да го можете... И вашите клиенти са истинското мерило за това, а майсторското свидетелство в случая ще е просто още един гарант за моженето и качеството на работа... Сигурен съм, че в това и двамата сме убедени, нали? :lol:
Всеки е жертва първо на себе си, а след това и на другите...
Аватар
gguenkov

Мнениеот grety_nik на 14 Фев 2009, 18:58

....................................................................................................................................................
Последна промяна grety_nik на 20 Фев 2011, 21:48, променена общо 1 път
grety_nik

Мнениеот Таня на 14 Фев 2009, 22:44

Много благодаря,г-н Генков.Аз нямам шивашко ателие,някой във форума беше питал и понеже съм текстилен инжинер за това полюбопитствах.Завършила съм средно образование със специалност"Техника и технология на облеклото"и висше със същата специалност.Работила съм като технолог и ОТК в шивашко предприятие.Бях няколко години учителка по "Техника и технология на облеклото"и същевременно имах шивашко ателие,в което работех сама.В града ни това беше/да не прозвучи нескромно/най-доброто ателие.Всичко свързано с платове,облекло и т.н.ми е до болка ясно.Затворих ателието,защото започнах да чуствам зле зрението си.Не мисля да отварям отново.А вече не съм учителка,защото закриха специалността преди време.Както и да е.Майстор Маргарита,това всичко написах,за да стане ясно,че не прескачам никакви закони и не съм от тия дето "лапат".Просто не ми е трябвало такова свидетелство преди време за това съм я карала така.Да сте жив и здрав,г-н Генков,страхотен човек сте!
Таня

Мнениеот grety_nik на 15 Фев 2009, 12:27

.......................................................................................................................................................
Последна промяна grety_nik на 20 Фев 2011, 21:48, променена общо 1 път
grety_nik

Мнениеот Таня на 19 Фев 2009, 21:30

Майстор Маргарита,не съм злопаметен човек!Желая Ви успех в занаята с който творите и много здраве!
Таня

ПредишнаСледваща

Назад към ГОВОРИЛНЯ