Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/rzksofi/public_html/forum/common.php on line 106
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
forum.rzk-sofia.com • Виж темата - За социалното министерство "чирак" означава...

За социалното министерство "чирак" означава...

Пишете за каквото си искате, но не забравяйте добрият тон!

За социалното министерство "чирак" означава...

Мнениеот gguenkov на 29 Авг 2008, 13:02

..."безработни лица с основно или по-ниско образование и без квалификация"!!! Или поне така са формулирали чиновниците от МТСП целевата група, която може да се възползва от мерките по чл. 55г от Закона за насърчаване на заетостта! Държавата отпуска средства за всяко наето за чиракуване безработно лице за времето в което е наето на работа, а също така и средства за съответния наставник /Майстор?!/, който е отговорен за обучението!
Браво, похвално!!!Ама на мен не ми звучи чак толкоз браво и чак толкоз похвално, защото лично мен ме тревожат няколко неща...
1. Защо НИКЪДЕ в този член или дори и в ЗНЗ не се споменава "Занаятчийската камара" като институция, която по принцип се занимава със занаятчийското обучение. Знам, разбира се, че в тази територия, не я наричам държава, защото просто не виждам такава, няма един с един закон, които да си кореспондират и да имат логическа свързаност! Всеки си е сам за себе си и обслужва своята си територия и съответните чиновници в съответното ведомство. Ето ви примера с понятието "Наставник"! То поне е добро, сравнено с едно друго, буквално недопреведено - тютюр! Което всъщност значи наставник.... Че к`во и е на думата МАЙСТОР? Че и Закона за занаятите дава ясната дефиниция!
2. Защо, след като има ясна дефиниция и на понятието чирак - вж. Закона за занятите, се налага това принизяване - за мен лично е обидно да се приема че чирак е само лице, което е меко казано малограмотно и необразовано!!! Щото такива са изискванията на ЗНЗ!!!! В цяла Европа системата на дуалното обучение е доказала предимствата на добре балансираното професионално обучение, неразделна част от което е и занаятчийското! Ама нашите чиновници от МОН и дума не щат да чуят за него, защото, видите ли, то само щяло да профанизира системата! А че се затварят цели професионални гимназии, че КПД-то му е около 17, че преподавателите продължават да са на дъното на общественото признание, това са все неща, които нито МОН, нито пък НАПОО, вземат предвид! И вместо да направят най-доброто за младите хора искащи да получат не само добра квалификация, но и сигурност при търсенето на работа, т.е. да изучават ТЪРСЕНИ занаяти, добрите хора от "просветата" забъркват все по големи безумия!
3. Наемането на безработни лица винаги ми се е струвало безумие! Обяснявам какво имам предвид... Не визирам онези хора, които наистина искат да намерят нова работа с нови възможности и перспективи... Говоря за онези, които формално са вписани в БТ, но в същото време се занимават с доста дейности, повечето от които са твърдо в сенчестия бизнес... Имено те създават лошият имидж на "наетия от БТ". И с право доста работодатели не искат да взимат работна ръка, защото в най-добрият случай тя, работната ръка, си изнася от предприятието на 6-я месец. И работоданеля пак е принуден да търси. Насърчаване на заетостта - добре, но защо пак се прави по не най-правилния начин? Ами ако да речем аз искам да си сменя квалификацията и ми се предлага да чиракувам при добър майстор, да не го направя, бед да се налага да се регистрирам в БТ?
Обидно ми е, защото все още думите занаят, майстор, калфа и чирак, звучат на българина като обидни, подценяващи и подигравателни. А най-обидното е че ние се примиряваме с това!!! И като че ли нямаме желание да променяме тези наслоени предразсъдъци. Жалко!

Изразеното мнение е лично и може да не съвпада с това на РЗК София!
Всеки е жертва първо на себе си, а след това и на другите...
Аватар
gguenkov

Re: За социалното министерство "чирак" означава...

Мнениеот kichilo на 22 Окт 2008, 18:38

Хайде да ги избием всичките.Писна ми да ни правят на глупаци.
kichilo

Назад към ГОВОРИЛНЯ